Czasowe a trwałe wyrejestrowanie pojazdu – co warto wiedzieć na ten temat?
Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu?
Pojęcie czasowego wyrejestrowania samochodów osobowych zostało wprowadzone 31 stycznia 2022 r. i jest ono regulowane art. 78a ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wcześniej takie rozwiązanie dotyczyło wyłącznie samochodów ciężarowych i przyczep o wadze powyżej 3.5t, autobusów, ciągników samochodowych i pojazdów specjalnych.
Dzięki nowemu przepisowi istnieje możliwość czasowego wycofania z ruchu także samochodów, które zostały poważne uszkodzone, a ich naprawa jest czasochłonna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa czasowe wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe na okres od 3 do 12 miesięcy. Aby było to możliwe, pojazd musi mieć uszkodzone najważniejsze elementy konstrukcyjne nadwozia, podwozia lub ramy. Jego tymczasowe wyrejestrowanie jest możliwe także wtedy, gdy stan techniczny stanowi zagrożenie na drodze.
Jak czasowo wyrejestrować samochód?
Jak już wiesz, czasowe wyrejestrowanie jest możliwe na okres od 3 do 12 miesięcy bez opcji przedłużenia tego czasu. Co prawa istnieje opcja ponownego skorzystania z tej opcji, ale dopiero po upływie 3 lat. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, nie będziesz mógł poruszać się swoim pojazdem. Dowód rejestracyjny wraz z tablicami zostaną bowiem złożone w depozycie w wydziale komunikacji. Pamiętaj o tym, że twoim obowiązkiem jest odpowiednie zabezpieczenie pojazdu w taki sposób, aby uniemożliwić uruchomienie jego silnika przez osoby trzecie. Musi on także znajdować się poza strefą ruchu.
Tymczasowe wyrejestrowanie auta wymaga złożenia wniosku wraz z:
- dowodem rejestracyjnym,
- tablicami rejestracyjnymi,
- potwierdzeniem wniesienia opłat skarbowych.
Będziesz musiał przedstawić także swój dokument tożsamości oraz złożyć oświadczenie, w którym zawrzesz informację, że pojazd jest poważnie uszkodzony i trzeba przeprowadzić jego naprawę. W ciągu 30 dni od chwili złożenia wniosku wraz z dokumentami otrzymasz decyzję o czasowym wyrejestrowaniu pojazdu. W niektórych przypadkach ten czas może się nieco wydłużyć.
Stałe wyrejestrowanie pojazdu – kiedy jest niezbędne?
Standardowe wyrejestrowanie pojazdu polega na wykreśleniu go z rejestrów na stałe. Takie działanie jest niezbędne, gdy:
- samochód przekazano na stację demontażu pojazdów,
- samochód został ukradziony,
- samochód został utracony np. w wyniku pożaru,
- samochód wywieziono z kraju w celu jego sprzedaży lub rejestracji poza granicami.
Co ważne, właściciel pojazdu, który nie wywiąże się z tego obowiązku, może zostać ukarany grzywną w wysokości od 200 do 1000 zł.
Jak na stałe wyrejestrować samochód?
Podobnie jak w przypadku czasowego wyrejestrowania pojazdu, tak i przy stałym usunięciu go z rejestrów, niezbędne jest wypełnienie stosownego wniosku. Musisz także przedstawić dokument potwierdzający przyczynę takiej decyzji.
Jeśli doszło do kradzieży pojazdu, niezbędne jest złożenie w wydziale komunikacji:
- oświadczenie właściciela o kradzieży,
- pismo wydane przez policje potwierdzające kradzież lub o umorzeniu dochodzenia.
Jeśli chcesz wyrejestrować auto z powodu jego wywozu poza granice kraju, to musisz przedstawić:
- oświadczenie o sprzedaży lub rejestracji za granicą,
- dokument potwierdzający jego zbycie (np. umowę kupna-sprzedaży, akt darowizny) lub kopię potwierdzenia rejestracji poza Polską.
W przypadku trwałej utraty pojazdu musisz przedstawić dokument potwierdzający, że nie ma możliwości jego odzyskania. Z kolei przy przekazaniu samochodu na stację demontażu, musisz mieć zaświadczenie o tym, że został on tam przyjęty. Szczegółowe informacje na temat dokumentów potrzebnych do wyrejestrowania auta uzyskasz w wydziale komunikacji.
Czy wyrejestrowany samochód trzeba ubezpieczać?
Czy samochód, który został wyrejestrowany, musi mieć ważne OC? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli pojazdów. Wszystko zależy od tego, czy jest to tylko czasowe wykreślenie z rejestrów, czy stałe. W przypadku czasowego wyrejestrowania pojazdu konieczne jest zachowanie ciągłości OC. W przeciwnym razie właściciel takiego pojazdu naraża się na karę finansową. Warto poinformować o tymczasowym wyrejestrowaniu pojazdu ubezpieczyciela oraz złożyć wniosek o obniżenie składki OC. Ze względu na to, że samochód przez ten czas nie będzie użytkowany, cena polisy będzie zdecydowanie niższa.
Jeśli pojazd został wyrejestrowany na stałe, to nie ma obowiązku zakupu polisy OC. Co więcej, należy powiadomić o tym fakcie towarzystwo. Umożliwi to odzyskanie części opłaconego ubezpieczenia za okres, gdy ochrona nie będzie już potrzebna.
Zarówno stałe, jak i tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu nie jest skomplikowanym procesem. Wymaga jedynie przygotowania odpowiednich dokumentów i złożenia stosownego wniosku w wydziale komunikacji. Jeśli twój pojazd uległ poważnemu uszkodzeniu i niezbędna jest jego naprawa, która może zająć sporo czasu, możesz go tymczasowo wyrejestrować. Poinformuj o tym ubezpieczyciela, który znacząco obniży składkę OC za ten okres.