Lato vs. Zima – jak dbać o wycieraczki samochodowe w różnych porach roku?

Rola wycieraczek
Trochę plastiku, metalu i gumy – niby nic nadzwyczajnego, a jednak tak bardzo wpływa nie tylko na komfort, ale i na bezpieczeństwo jazdy. Dzisiejszym wycieraczkom daleko do prototypów z początku XX wieku, czyli ręcznych linijek ściągających, zaprojektowanych przez Barona Heinricha von Preussena. Zasada działania i kluczowa rola pozostały jednak niezmienne, podczas trudnych warunków atmosferycznych mają one usuwać z szyby wszystko to, co ogranicza kierowcy widoczność.
Brzmi niepozornie, jednak w rzeczywistości przekłada się to nie tylko na wyższy komfort jazdy, ale i na bezpieczeństwo. Brak konieczności wytężania wzroku oraz nieograniczona widoczność pozwalają na bezkolizyjną jazdę. Mało kto zdaje sobie sprawę, że te niepozorne pióra poruszające się po przedniej i tylnej szybie wymagają odpowiedniego podejścia, zwłaszcza w sezonie letnim i zimowym. Niskie i wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać zwłaszcza na stan gumy, co przekłada się często na szybsze zużycie lub powstawanie uszkodzeń. Jak zatem dbać o wycieraczki samochodowe zależnie od pory roku?
Dbanie o wycieraczki latem
Może się wydawać, że lato nie jest zbyt problematyczne i nie ma większego wpływu na stan wycieraczek. Pogodna aura, ciepło, dużo mniej opadów, więc teoretycznie i zużycie dużo niższe – co może się stać? To niestety tylko pozory – okres letni oznacza całą gamę potencjalnych utrudnień. Przede wszystkim należą do nich wysokie temperatury, które znacząco wpływają na mieszankę gumową. Ponadto szyby znacznie częściej pokrywają się kurzem i piaskiem. O tej porze roku na szybach nierzadko lądują też odchody naszych latających przyjaciół, które bardzo szybko zasychają, zwłaszcza gdy słońce mocniej przyświeci. Kiedy słupki rtęci wędrują w górę, guma może tracić swoje właściwości i szybciej się niszczyć, z tego samego względu producenci opon opracowują coraz to nowsze mieszanki, wykorzystywane w letnim ogumieniu. Co warto wprowadzić do codziennej rutyny?
- Ochrona szyby przed promieniowaniem słonecznym – osłony termiczne lub pokrowce montowane na zewnątrz pozwolą zabezpieczyć wycieraczki,
- Umieszczanie samochodu w garażu lub pod zadaszeniem,
- Regularne mycie szyby,
- Samodzielne usuwanie odchodów – nie z pomocą wycieraczek i płynu do spryskiwaczy,
- Stosowanie dobrej jakości płynu do spryskiwaczy, dedykowanego do używania latem,
- Unikanie mycia szyb szamponem z woskiem, -*Oczyszczanie piór wilgotną ściereczką,
Ponadto w sytuacji, gdy samochód nie będzie eksploatowany przez dłuższy czas, na przykład w związku z wyjazdem na urlop, dobrym pomysłem jest również demontaż piór wycieraczek.

Dbanie o wycieraczki zimą
Kiedy wycieraczki potrzebują wymiany po każdym sezonie zimowym, kierowca zazwyczaj obwinia producenta i jakość produktu. Tymczasem warto zdawać sobie sprawę, że mróz nie jest jedynym wrogiem tego elementu. Problem może wynikać z niewłaściwej eksploatacji i popełniania częstych błędów. Najpopularniejszym jest oczyszczanie zamarzniętej szyby właśnie za pomocą wycieraczek, a nie skrobaczki ręcznej lub ogrzewania. Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że praca na sucho oznacza większe tarcie, z kolei nierówna powierzchnia może prowadzić do powstania uszkodzeń mechanicznych gumek. Co więcej – takie działanie może powodować powstawanie rys na szybie.
Częstą pomyłką jest również unikanie mycia wycieraczek zimą – oczyszczanie ich przy pomocy bawełnianej, miękkiej ściereczki i specjalnego płynu pozytywnie wpłynie na ich stan i żywotność. Typowy błąd stanowi też pozostawianie wycieraczek w podstawowej pozycji – przylegających do szyby. Prowadzi to do ich przymarznięcia, a co za tym idzie odrywania ich na siłę podczas przygotowania samochodu do jazdy. Gumowa część wycieraczki łatwo może w ten sposób ulec zniszczeniu, można też nieopatrznie uszkodzić elektryczny silniczek, odpowiedzialny za napęd elementu. Jednym ze sposobów na uniknięcie tego typu sytuacji jest używanie odmrażacza do szyb.
Symptomy zużycia wycieraczek
Zużycie wycieraczek daje bardzo wyraźne symptomy, dostrzegalne gołym okiem. Przede wszystkim, jeżeli zauważysz, że na szybie pojawiają się smugi, może to być znak, że pora na wymianę. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się bliżej piórom, czasami okazuje się, że coś do nich przywarło i wystarczy je porządnie wyczyścić. Częstą oznaką, że omawiany element nie nadaje się do dalszego użytku, jest również efekt tzw. zamglonej szyby, a nawet występowanie niewytartych miejsc. Innym symptomem zużycia jest zmiana w sposobie działania – wycieraczki mogą szarpać, podskakiwać, a także głośno działać.
W większości sytuacji wymienione objawy wymagają wymiany piór na nowe. Oprócz doboru odpowiedniej długości ważna jest oczywiście również jakość wykonania oraz szeroki katalog dostępnych produktów. Szukając artykułów wytrzymałych, wykonanych z dobrej klasy materiałów, warto zajrzeć na iparts.pl/czesci-samochodowe. W sklepie znajdziesz m.in. szeroki wybór wyselekcjonowanych przez fachowców wycieraczek samochodowych o najlepszym stosunku jakości do ceny.